UTW - logo
Godło Polski

"W kinie przy winie" 09.04.24

02.04.2024

Spotkanie w Klubie Akademickim ARKA

Już 9 kwietnia o godz. 18:00 zapraszamy Państwa na kolejne spotkanie z cyklu "W kinie przy winie", które odbędzie się w Klubie Akademickim ARKA
Podczas spotkania prezentowane będą filmy animowane z bazy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima, a spotkanie poprowadzą współorganizatorzy Festiwalu Pani Emilia Gondek oraz Pan Konrad Głąbek.

"49 385", reż. Helena Stańczyk
Wojna to nie tylko wielkie bitwy, ale przede wszystkim małe, codzienne potyczki milionów dotkniętych nią ludzi. Babcia Zosia wie to z pierwszej ręki. Z niezwykłym dystansem i poczuciem humoru opowiada o trudnościach wojennej i obozowej rzeczywistości, których doświadczyła jako młoda dziewczyna. Film poza nakreśleniem historii, przedstawia przede wszystkim niezwykłą osobę o wyjątkowym charakterze, jaką jest babcia Zosia.

"Bezsenność Jutki", reż. Maria Görlich-Opyd
Jutka to buntownicza 7-latka, której świat się rozpadł, kiedy została uwięziona w łódzkim getcie. Teraz chce odzyskać przynależne jej dzieciństwo. Kiedy po okolicy zaczyna krążyć pożerający dzieci Minotaur, Jutka musi nauczyć się być posłuszną dziadkowi aby przeżyć. Mimo braku rodziców i grozy otaczającej ją rzeczywistości stara się patrzeć na świat optymistycznie. Żyje z dnia na dzień, a wytchnienie znajduje w zabawach z innymi dziećmi i udomowionym gawronem, w opowieściach dziadka oraz w przyjaźni z polską dziewczynką mieszkającą po drugiej stronie muru.

"Kapral Wojtek", reż. Iain Gardner
Scenariusz filmu jest oparty na prawdziwych wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Tytułowy niedźwiedź Wojtek był maskotką II Korpusu Armii generała Władysława Andersa. Niedźwiadek został przygarnięty w Iranie, tam, gdzie rozpoczął się szlak bojowy Polaków wypuszczonych z sowieckich łagrów. Przemierzył wraz z polskimi żołnierzami szlak z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt, Włochy aż do Wielkiej Brytanii. Podczas działań pod Monte Cassino pomagał żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską. Z tego powodu symbolem 22 Kampanii stał się właśnie niedźwiedź z pociskiem w łapach. Po wojnie Wojtek trafił do edynburskiego zoo. Od 2015 roku jego pomnik stoi w samym sercu miasta, w parku przy Princes Street w cieniu edynburskiego zamku. Historia tego niezwykłego misia do dziś zadziwia cały świat.

"Magda", reż. Adela Kaczmarek
Podhale, Polska, zima 1939. Magda (15 l.) jest znakomitą narciarką. Dołącza do polskiego ruchu oporu i pomaga, przewożąc dokumenty i uciekinierów przez góry na Słowację. Pewnego dnia dowiaduje się, że grupa 23 pilotów pilnie potrzebuje przekroczyć granicę, bo depcze im po piętach gestapo. Wymyśla ryzykowny plan zwabienia nazistów na swoją drogę, pozwalając pilotom przejść niezauważonym. Niestety nazistowscy żołnierze to także doświadczeni narciarze, którzy potrafią strzelać i przeładowywać broń podczas jazdy na pełnych obrotach. Magda musi zaryzykować, gdy wyrusza do lasu, pędząc przez śnieg.

"Zdążyć przed Panem Bogiem", reż. Artur Mikulski
Narracja filmu toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w czasie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana jest osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić...

bilet na wydarzenie "W kinie przy winie"