Wrzesień 2020
Udostępnij:

”Doskonałe zdrowie przez cały rok” - część 9


SUPER ZIELE DO ZWALCZANIA WIRUSÓW I BAKTERII

NATURALNY ANTYBIOTYK - DZIKIE OREGANO

          Lebiodka, zwana dzikim oregano lub dzikim majerankiem, jest uznawana jako naturalny antybiotyk, a już przed wiekami stosowano dzikie oregano przeciw licznym stanom zapalnym i gorączce.

We współczesnych czasach, gdy ponownie zwrócono się do darów Natury oregano używa się nie tylko jako przyprawę w kuchni, ale głównie jako ziele o prozdrowotnym oddziaływaniu na organizm.
Cenione jest świeże i suszone, ale najlepsze walory dla zdrowia posiada olej z dzikiego oregano, który można zrobić samemu. Ziele zbierzemy na łące. Jeśli posiadamy go w nadmiarze w swoim ogrodzie to podzielmy się tym cennym zielem ze wszystkimi, a broń Boże nie traktujmy go jak chwast i nie wyrzucajmy!

W skład oleju z oregano wchodzą fenole: tymol, karwakrol oraz terpeny, będące naturalnymi środkami grzybobójczymi, bakteriobójczymi, przeciwwirusowymi i przeciwpasożytniczymi. Substancje lecznicze oregano zawarte są w olejku eterycznym kwiatów, liści i zielonych łodyżek rośliny. W oleju znajdują się również sole mineralne m.in. wapń, żelazo, magnez, cynk, potas, miedź, mangan, bor, a także witaminy A,C,E, K,
witaminy z grupy B, oraz flawonoidy działające przeciwzapalnie  i bakteriobójczo.
Olejek z oregano zawiera również skarbnicę antyoksydantów, takich jak: kwas rozmarynowy - przeciwutleniacz zabijający wolne rodniki, pomocny
w leczeniu astmy, zapobieganiu zmianom nowotworowym i miażdżycowym.

Poza tym, flawonoidy, w tym naringina hamująca wzrost komórek nowotworowych; beta-kariofilen (E-BCP) czyli substancja hamująca zapalenia, stosowana przy leczeniu osteoporozy i miażdżycy a zawarte cenne olejki lotne, goryczki, fitosterole, sole mineralne i żywice, wzmacniają skuteczność leczenia stanów zapalnych m.in. dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, pomagają w problemach z wątrobą, astmie, niszczą pasożyty, grzyby, bakterie, poprawiają metabolizm, odkażają i odtruwają organizm, mają właściwości wykrztuśnie, usuwają flegmę, rozgrzewają, działają uspokajająco.

 Największe stężenie dobroczynnych substancji znajdziemy w czystym olejku z oregano a picie naparu
z oregano pomoże złagodzić objawy zapalenia oskrzeli, nieżytu żołądka, gardła, i kaszlu.

A oto niektóre właściwości olejku z oregano i samego ziela:

1.    Działa bakteriobójczo i przeciwwirusowo. Bogaty w związki fenolowe olejek z oregano zwalcza liczne szczepy bakterii (E. coli, Salmonelli i gronkowca złocistego) oraz wirusy. Bardzo ważne, że niszczy wiele chorobotwórczych mikroorganizmów odpornych na antybiotyki, ale jego stosowanie nie niszczy mikroflory jelitowej.

2.    Pomaga w stanach przeziębienia i chorobach górnych dróg oddechowych. Ziele jest dobrym środkiem wykrztuśnym, pomaga w leczeniu zapalenia oskrzeli, astmy, w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.

3.    Chroni przed nowotworami dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów.

4.    Zwalcza m.in. Candida albicans, grzyba wywołującego drożdżycę (kandydozę).

5.    Chroni przed chorobą wrzodową dwunastnicy i żołądka. Dowiedziono, że oregano niszczy wyjątkowo uporczywą bakterię Helicobacter pylori a enzym produkowanego przez tą bakterię, zmienia środowisko żołądka z kwaśnego na korzystny odczyn zasadowy.

6.    Zwalcza pasożyty. Olej z oregano stosuje się w częstej chorobie pasożytniczej którą można się zarazić
np. w publicznej toalecie, i na basenie.

7.    Zapobiega i likwiduje problemy trawienne. Olejek eteryczny działa rozkurczowo, i wspomaga trawienie, działa przeciwbiegunkowo i detoksykacyjnie.

8.    Wzmacnia system nerwowy, uspokaja. Oregano może być stosowane w stanach zmęczenia, rozdrażnienia, bezsenności.

Moje zastosowania:

1.    Od czerwca do września zbieram dziko rosnącą lebiodkę, głównie górne części, kwitnące pędy i suszę
w zacienionym, przewiewnym miejscu. Świeże czy suszone stosuję jako przyprawę. Z suszu przygotowuję napary.

2.    Napar z lebiodki: jedną łyżkę suszonego ziela zalewam wrzątkiem, parzę pod przykryciem przez kwadrans. Piję w razie potrzeby po pół szklanki dwa albo trzy razy dziennie. Przy problemach trawiennych z żołądkiem, niedomaganiach wątroby na pół godziny przed posiłkiem. Po jedzeniu jako środek wykrztuśny, wiatropędny.
Do płukania gardła i jamy ustnej w proporcji trzy łyżeczki przygotowanego naparu na szklankę wody.

3.    Olej z dzikiego oregano. Przygotowanie, pierwszy sposób: ½ szklanki listków oregano, ½ szklanki oliwy
z oliwek z pierwszego tłoczenia. Po dokładnym umyciu i wysuszeniu listki oregano kruszę aby uwolnić naturalne olejki, lub rozbijam w moździerzu. W innym naczyniu podgrzewam oliwę z oliwek, ale nie doprowadzam do wrzenia! Wlewam do szklanej buteleczki podgrzaną oliwę wraz z utłuczonymi listkami oregano oraz olejkiem który z nich wypłynął. Zamykam szczelnie butelkę i wstrząsam w ciągu kolejnych dni, aby wszystkie składniki się połączyły. Umieszczam butelkę w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Składniki przenikają się nawzajem przez około trzy tygodnie. Po tym czasie wykorzystuję gotowy olejek. Przygotowanie oleju z dzikiego oregano, drugi sposób: ½ szklanki listków oregano, ½ szklanki oliwy z oliwek. Zebrane ziele umieszczam
w szklanym słoiku i zalewam olejem z oliwek z pierwszego tłoczenia. Słoik przykrywam bawełnianą lub lnianą szmatką. Umieszczam go w ciepłej kąpieli w garnku z wodą na około kwadrans i nie doprowadzam wody do wrzenia. Wyłączam grzanie. Po wyciągnięciu z wody zawartość pozostawiam na słońcu przez minimum dwa tygodnie, codziennie wstrząsając. Przecedzam i przechowuję w szklanym opakowaniu w ciemnym miejscu.
Po tym okresie olejek jest gotowy do użycia.

4.   Syrop przeciw infekcjom - zioła  świeże czy suszone zalewam dwoma szklankami wody i gotuję przez pięć minut. Napar odpoczywa przez pół godziny i przecedzam. Dodaję miodu, sok z cytryny, szczyptę mielonych goździków i cynamonu. Syrop należy przechowywać  w lodówce. Pomaga w zwalczaniu przeziębienia, kaszlu,
w nieżytach dróg oddechowych. Pijemy po łyżeczce trzy razy dziennie, przy czym syrop wlewam na łyżkę ciepłej wody.

Dodatkowe zastosowanie olejku:

Zewnętrzne: Olejek z lebiodki wykorzystuję zewnętrznie m.in. na przygotowanie inhalacji. Na katar, zatkany nos
i podrażnione gardło, można robić inhalacje na bazie olejku. Kilka kropli oleju rozpuszczam w gorącej wodzie np. przy infekcjach górnych dróg oddechowych, przeziębieniach, kaszlu, astmie i dusznościach. Na bóle mięśniowe, stawowe, reumatyczne: niewielką ilością oleju delikatnie wklepuję w bolące miejsca ruchami okrężnymi.

Płukanie ust. Kilka kropel oleju z oregano umieszczam pod językiem na kilka minut, następnie wypluwam.
Eliminuje patogeny z ust oraz pasożyty. Zabieg należy powtarzać kilka razy dziennie przez dwa tygodnie.

Dla wzmocnienia organizmu: pijemy pół łyżeczki oleju dziennie w okresach epidemii, bądź osłabienia organizmu.

 

W przypadku choroby:  kuracja powinna potrwać od siedmiu dni - do dwóch tygodni: pijemy pół łyżeczki olejku
dwa razy dziennie.
 

 

Przeciwskazania

Pomimo, iż jest to naturalny produkt, należy przestrzegać zalecanych dawek, gdyż zbyt wysokie spożycie olejku może wywołać efekty uboczne. Olejku powinny unikać osoby wrażliwe na oregano oraz osoby stosujące leczenie przeciwzakrzepowe.

 

Informacje nie stanowią porad medycznych. Zalecana jest konsultacja lekarska.

 

Grażyna Tworek

Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego
w Krakowie
Al. 29 Listopada 46
31-425
Kraków
12 662 52 87
© 2023 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Dział Informatyki UR
Redaktor strony: Magdalena Boś