Lipiec 2020
Udostępnij:

Komentarz do listu nr IV p. Profesora


Panie Profesorze

Dziękuję, za ten ważny list przejawiający troskę o wszystkich studentów UTW, jak i o samą uniwersytecką strukturę, w obliczu zachodzących zmian społeczno-politycznych w kraju. Troska Pana i Władz Uczelni z jaką spotykaliśmy się od dekady była niezwykle budująca. Dziękuję!

Ten komentarz wyraża moje poglądy. Samą informację o zasadach zachowania w okresie obecnej epidemii traktuję, jako formę przypomnienia wszechobecnych zasad postępowania w zakresie naszego bezpieczeństwa.
Nosimy maseczki, dezynfekujące płyny, staramy się trzymać wymagany dystans i czekamy na miesiąc październik 2020 roku, aby zasiąść w salach wykładowych.

Powodem do napisania tego komentarza skłoniło mnie zasygnalizowane prawdopodobne ograniczenie, które na najwyższych szczeblach być może jest już rozpatrywane, a nie daj Boże zatwierdzone. Odnoszę się do ograniczeń wiekowych, które tak jak i inne, stanowią etap społecznej segregacji i zniewolenia myślowego, niezgodnego
z zasadami chroniącymi dobro intelektualne.

Wiem, że intelekt jest towarem dla wielu nie do udźwignięcia! Bez dalszego komentarza, aczkolwiek prosi się tylko, aby dodać stwierdzenie, że każdy powinien zadbać o swój rozwój intelektualny, tylko dlatego, aby nie był on mizerny w wielu przestrzeniach dnia codziennego.

Seniorzy tego Uniwersytetu są grupą odpowiedzialną a ograniczenia dostępu seniorów do wielu form aktywności
z powodu ich wieku, jest sprzeczne z samą ideą utworzenia takich placówek akademickich w Polsce i na świecie. Koleżanki i Koledzy wybierając taką aktywność w formie dalszego kształcenia, nie powinni się spotykać z zakazem wstępu do murów uniwersyteckich z powodu swojego wieku. Toteż, przyświecające plany, które może gdzieś się pojawiły, warto je nagłośnić a wręcz mówić o tym głośno, tylko dlatego, aby populacja osób starszych nie została zepchnięta do domowego aresztu, pozbawiona podstawowych praw obywatelskich zagwarantowanych
w Konstytucji!

Władze wszystkich szczebli powinni dostrzec edukację seniorów, jako bazę ich dobrej kondycji, ponieważ to co się dzieje w umyśle studentów – seniorów w wiarygodny sposób przekłada się na ich zdrowie psychiczne i fizyczne.

Wierzę, że mądrość zwycięży w tej nowej rzeczywistości, otwierając wszystkim możliwość samodzielnego myślenia
i nieustannego kształcenia.

 

Grażyna Tworek

Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego
w Krakowie
Al. 29 Listopada 46
31-425
Kraków
12 662 52 87
© 2023 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Dział Informatyki UR
Redaktor strony: Magdalena Boś