Czerwiec 2020
Udostępnij:

”Doskonałe zdrowie przez cały rok” - cz.2


Doskonałe pytanie…. i jeszcze doskonalsza odpowiedź

 

„Co mówi plastikowa butelka do swojej wody?”

„Jest między nami chemia!”

Niewiele osób zastanawia się nad jakością wody w butelce plastikowej, ponieważ jest wygodna, łatwo dostępna i potrafi ugasić pragnienie. Wiedza akademicka jest dostępna dla wszystkich, ale po alternatywną sięga już nieliczne grono, a właśnie ta zazwyczaj, uzupełnia spojrzenie na nasze zdrowie.

Obojętnie do której grupy ludzi się zaliczasz, potraktuj te informacje poważnie, tym bardziej, że z wieloletnich moich obserwacji przeważająca ilość spacerowiczów, plażowiczów, rowerzystów, wycieczkowiczów, itd. trzyma w ręce butelkę wody pitnej wystawiając ją na działanie promieni słonecznych.

Czy wiesz, że taka butelka wody jest zagrożeniem dla twojego zdrowia? Woda w organizmie reguluje temperaturę ciała, transportuje substancje odżywcze, usuwa toksyny, lecz podgrzana, jest toksyczna, ponieważ butelki plastikowe uwalniają do wody szkodliwe substancje.

Mało kto się zastanawia nad tym, co się dzieje z plastikową butelką wody pozostawioną na słońcu lub w rozgrzanym samochodzie. Trzymając plastikową butelkę na słońcu, powinniśmy mieć świadomość tego, że promienie słoneczne i wysoka temperatura rozpuszczają kolejno powłoki butelki, a chemikalia w niej zawarte trafiają do wody. Pomimo tego, że nie widać tego „gołym okiem”, to niebezpieczne związki chemiczne, takie jak m.in. bisfenol A i B, antymony, aldehydy, i nie tylko, z każdym łykiem trafiają do naszego organizmu, wyrządzając w nim najróżniejsze szkody, które mogą być przyczyną wielu schorzeń.

Kupując wodę w butelce, warto zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonana i bez wątpienia lepsza będzie ta w butelce szklanej lub wielokrotnego użytku z odpowiednim atestem. Butelki na wodę wielokrotnego użytku są inwestycją w zdrowie, ale przede wszystkim stanowią mały krok w kierunku ochrony planety Ziemi i jej środowiska naturalnego. Warto absolutnie wiedzieć, że wysoka temperatura wywołuje reakcję w plastikowej butelce, która najczęściej wykonana jest z PET czyli politereftalan etylenu.

Należy jednak pamiętać, że bez względu na to, jaki rodzaj opakowania wybierzemy, to wody nie powinno się zostawiać ani w rozgrzanym samochodzie, ani na nasłonecznionych ławkach, na plaży czy w ogrodzie, wszędzie tam gdzie butelki wody poddawane są działaniu promieni UV, które powodują niszczenie zewnętrznych warstw tworzywa, z jakiego jest wykonana. Niestety większość z nas właśnie tak robi, a takie działanie może być fatalne w skutkach!

Powyższe informacje potwierdzili amerykańscy naukowcy z University of Florida, którzy uważają, że w ogóle nie powinno się pić wody, która przez dłuższy czas pozostawała w cieple.

Grażyna Tworek

 

 

Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego
w Krakowie
Al. 29 Listopada 46
31-425
Kraków
12 662 52 87
© 2023 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Dział Informatyki UR
Redaktor strony: Magdalena Boś