Grudzień 2022
Udostępnij:

List Kierownika do Studentek i Studentów UTW URK (13)


List Kierownika do Studentek i Studentów UTW UR (13)

Od wielu miesięcy po wschodniej stronie naszej granicy trwa okrutna, niczym nie sprowokowana wojna – rosyjska agresja na Ukrainę. Cierpi kraj, cierpią ludzie zarówno ci, którzy pozostali na miejscu jak i uchodźcy (głównie kobiety i dzieci), którzy zostawili nieraz cały swój dobytek, aby w bezpiecznym miejscu przetrwać ten tragiczny okres.

Żyją wśród nas, borykają się z przeróżnymi problemami jakie przynosi codzienność. Nie wyciągają ręki po pomoc, aczkolwiek w wielu przypadkach jest ona w dalszym ciągu potrzebna. Chcą żyć w miarę normalnie. Poszukują i znajdują pracę, a ich dzieci trafiają do naszych przedszkoli i szkół. W końcu, jak pisał Stanisław Vincenz są naszymi braćmi, bliskimi nam zarówno językowo jak i kulturowo. Ich zwyczaje są podobne do naszych, wierzą w tego samego Boga, w Narodzenie i Zmartwychwstanie Chrystusa, tyle że w innym, ale jakże pięknym obrządku. Kiedy o tym myślę, słyszę dźwięki muzyki i słowa cerkiewnej pieści „Hospody pomyłuj” Dmitrija Bortnianskiego, którą tylekroć śpiewałem w Krakowskim Chórze Akademickim UJ.

Nasi ukraińscy przyjaciele są także blisko nas. Na terenie naszego kampusu przy 29 Listopada, dzięki życzliwości Władz UR, przebywa 51-osobowa grupa uchodźców pochodzących z różnych części Ukrainy. Są to głównie kobiety oraz dzieci w wieku od kilku miesięcy (urodzone już w Polsce) do kilkunastu lat. Mieszkają w ciasnych, akademickich pomieszczeniach, ciesząc się, że mają dach nad głową. Spora część tych, którzy zamieszkali obok nas na początku wojny, znalazła już mieszkania, lub wróciła na Ukrainę. Tak! Oni wracają mimo trwającej wojny. Wielu jednak pozostało, cały czas licząc na nastanie pokoju.

Kultywują też swoje zwyczaje, obchodzą święta – także te, które my mamy już za sobą, a oni celebrować będą 7-8 stycznia. Pomyślałem o tym i dlatego piszę do Was, że dobrze by było, aby nasza społeczność włączyła się w ich świętowanie organizując kolędowe spotkanie – podobne w charakterze do naszego, podczas którego podzielilibyśmy się chlebem, zaśpiewali wspólnie kolędy, zjedli wigilijne potrawy i wręczyli świąteczne prezenty. Myślę, że byłby to z naszej strony jeszcze jeden gest solidarności i naszego chrześcijańskiego braterstwa.

Poczyniłem już pierwsze kroki, aby wspomniane spotkanie zorganizować – 9 stycznia, a więc w poniedziałek, o godz. 17.00 w klubie ARKA, dzień po prawosławnych świętach. Jak zawsze liczę bardzo na pomoc ze strony moich Studentek i Studentów i wiem, że współczucia i czułości dla cierpiących nigdy Wam nie brakowało. O szczegółach spotkania chciałbym porozmawiać zarówno internetowo na fb oraz na naszej stronie UTW UR, jak i na spotkaniu, na które zapraszam i planuję w najbliższy czwartek 29 grudnia o godz. 13.30 w biurze UTW UR przy al. 29 Listopada.

Pozdrawiam Was Wszystkich serdecznie

Prof. dr hab. Kazimierz Wiech – Kierownik UTW UR

 

Pogorzany 27.12.2022

Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego
w Krakowie
Al. 29 Listopada 46
31-425
Kraków
12 662 52 87
© 2023 Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Projekt i wykonanie strony: Dział Informatyki UR
Redaktor strony: Magdalena Boś